Exkurze Hodonín

Dne 12. 9. 2016 navštívili studenti kvarty a septimy v návaznosti na projekt Ropa – černé zlato Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně.

Jedná se o jediné muzeum svého druhu v České republice, a tak jsme byli zvědaví, co všechno uvidíme a zda se dozvíme nějaké zajímavosti, na které jsme během projektu nenarazili.

Na úvod jsme dostali základní informace o vzniku nerostů, hornin, ropy a o horotvorných procesech, a pak jsme se již zabývali zejména ropou a přírodním asfaltem.

Z hodin chemie jsme věděli, kde jsou největší naleziště ropy, jak ropa vzniká, co z ní dnes dokážeme vyrobit a jaké škody mohou napáchat ropné havárie. Při návštěvě muzea jsme se navíc dozvěděli, jak se ropa a zemní plyn hledají, jak vznikají ložiskové pasti a jaké jsou nové technologie vrtání. Díky modelům vrtných zařízení si dnes dokážeme lépe představit, jak se ropa těží. Hlubinné čerpadlo a některé součásti vrtných souprav jsme si mohli prohlédnout ve skutečné velikosti.

Zaujala nás též přednáška o využívání přírodního asfaltu ve starověku. Většina z nás už slyšela o jeho využití při mumifikaci ve starověkém Egyptě, mnohé však překvapilo, že byl použit jako pojivo při stavbě babylonské věže.

Na své si přišli i milovníci nerostů, hornin a zkamenělin. Kromě stálé expozice jsme totiž mohli zhlédnout i právě probíhající výstavu minerálů a fosilií.

img_0011

‹ Zpět
Menu